Be on schedule. Score better.

EN

Solved! Get answer or ask a different Question 7788

Valley Company makes 10,000 units per year of a part it uses in the products it manufactures. The unit product cost of this part is computed as follows:

Direct materials$13.20      

Direct labor 20.80      

Variable manufacturing overhead 3.00      

Fixed manufacturing overhead 10.90      

Unit product cost $47.90      

An outside supplier has offered to sell the company all of these parts it needs for $42.30 a unit. If the company accepts this offer, the facilities now being used to make the part could be used to make more units of a product that is in high demand. The additional contribution margin on this other product would be $39,000 per year.

If the part were purchased from the outside supplier, all of the direct labor cost of the part would be avoided. However, $6.40 of the fixed manufacturing overhead cost being applied to the part would continue even if the part were purchased from the outside supplier. This fixed manufacturing overhead cost would be applied to the company’s remaining products.

Required:

 a.How much of the unit product cost of $47.90 is relevant in the decision of whether to make or buy the part? (Round your answer to 2 decimal places.)

Relevant Cost per unit: ???

Looking for a Similar Assignment? Our ENL Writers can help. Use the coupon code FIRST15 to get your first order at 15% off!
Students Love Us

Hi there! Click one of our representatives below and we will get back to you as soon as possible.

Chat with us on WhatsApp